Anneler günü

Anneler Günü kutlu Olmasın, ANALARIMIZ Kutlu Olsun.

yazan Arif Ağırbaş
Bu yazıyı beğenin

Aufrufe: 70

Anneler günü kutlu olmasın, ANALARIMIZ kutlu olsun

 

Bilgi:

Kadın hakları hareketi üyesi olan Anna Jarvis Annesinin vefatı üzerine 1905 yılında, henüz seçme hakkı bile bulunmayan kadınlara daha fazla haklar tanınması üzere, Amerikan Başkanına, bari bir “Anneler günü” tayin edilsin diye dilekçe verir. Teklifi kabul eden Başkan, Anna Jarvisin annesinin ölüm gününe denk gelen Mayısın 2. Pazar gününü, yani 8 Mayısı, Anneler günü ilan eder.

İş adamları bu yasa ile para kazanabileceklerini anlayıp kolları sıvadılar ve o günde köşeyi döndüler. Bu günün manasının yitirildiğini düşünen Anna Jarvis, daha sonraları günün iptaline uğraştıysa da başarılı olamamıştır.

Ey Müslüman, adet başkasının adeti, kutlanan gün, Anna Jarvisin anasının ölüm günü.

Bu bilgiyi göz önünde bulundurursak, Allahu Teâla’nın (c.c.) ve Peygamber efendimizin Annelere tüm yıl boyunca dinimizin emrettiği şekilde davranmayıp, o gün gelince kutlamayı, pek hoş bulmuyorum doğrusu.

Çünkü benim aklıma şunlar geliyor:

– “Cennet annelerin ayakları altındadır.”(Hadisi Şerif)

– “Sakın onlara öf bile deme; onları azarlama, onlara güzel söz söyle.” (Isra suresi, 23.ayet)

– “Önce bana, sonra da anne-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur.” (Lokman suresi 14.ayet)

– “Biz insana, anne babasına en güzel bir biçimde davranmasını emrettik…”
(Ankebut suresi 8.ayet)

Allahın (c.c.) emirleri aklımıza gelmez, önemsemeyiz, ama nereden geldiğini bilmeden, düşünmeden, başkalarının âdetini taklit ederek hem onlara benzer, hem de bununla gurur duyar hale geldik.

Yukarıda bahsettiğimiz ayet ve hadisleri, Annelerimize 365 gün nasıl davranmamız gereken Emirlerdir. Göz ardı edip, sadece senede bir gün kutlamak, kendimizi kandırmaktan hariç, Allah’ın (c.c.) emirlerini hafife almak değil mi?

Kimse beni yanlış anlamasın. Anneleri sevindirmeyin demiyorum. ANALARINIZI düşünüp onları sevindirmeyi senede bir güne kısıtlamayın diyorum.

Bence, analarımızı sevindirmek için mümkünse her gün onların kalplerini kırmamaya çalışalım. İllaki bir Anneler günü veya bir Annenin ölüm gününü kutlayacaksanız, bu kendi Annenizin günü olsun. Adına bir hayır işleyelim, aç doyuralım, adına çeşme veya cami yaptıralım. Veya dini ve milli kahraman kadınların günlerini yâd edelim. İlla ki birinin Anasını yâd edeceğimiz bir gün lazım, bizim Analarımız, kesinlikle Anna Jarvisin anasından önemlidir.

Hz. Meryem anamız var, Hz. Hatice var, Hz. Aişe ve Hz. Fatima var, İslam’ın ilk şehidi Sümeyye Annemiz var, Sümeyra Hatun var. Yok, illa ki milli kahraman arayacaksak, Nene Hatun var, Fatma Seher Hanım var. Al seç bir tane. Seç de, alemin adetini taklit etme. Zira buna ihtiyacın yoktur. Ayrıca, bu isimlerin ölüm günlerini araştırmaktan ziyade, nasıl yaşadıklarına bakın ve ardından Kuranı Kerim okuyun.

Kimseyi kınadığım yok önce kendi nefsime hitap ediyorum. Lakin bazen söylenmesi gerekenler var. Bu mesele de onlardan.

Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağızım, artık yeni şeyler söylemek lazım.

 

 

 

- Yorumunuz -

BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

- Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın lütfen -
Share via
Send this to a friend