Marias (Baker) Katliamı

Marias (Baker) Katliamı 23 Ocak 1870

yazan Arif Ağırbaş
Bu yazıyı beğenin

Aufrufe: 236

Marias (Baker) Katliamı

Marias (Baker) Katliamı olayının gerçekleştiği tarihten altı yıl önce gerçekleşen 1864 Sand Creek Katliamı Colorado’da bulunan beyaz yerleşimciler ve yerli Kızılderili halk arasındaki ilk haksız soykırım planıydı. Montana’nın Blackfeet yerleşim yerinde yapılan Marias Katliamı, James Welch’in kitabına da (Fools Crow) esin kaynağı olmuştur. Katliam ismini kabilenin kamp kurduğu Maria Nehri kıyısından almaktadır. Nehir boyunca yapılan katliam, Backfeet yerlilerinin küçük bir üyesi olan Baykuş isimli çocuğun Beyaz tüccarlardan birini atını çalmasıyla başlar. Malcolm Clarke isimli bu tüccar Montana’ya yeni taşınmıştır. Çalınan atlar Piegan Kızılderililerine göre tüccarın borcu için alınmıştır. Fakat bu kabul etmeyen tüccarın adamları Baykuş’u yakalayarak dövünce onuru kırılan Kızılderili savaşçılar gelerek tüccar ve oğlunu öldürmüşlerdir. Amerikalı askerler bu olaydan sonra Piegan Blacfeet Kızılderi liderini (Mountain Chief) aramaya koyulmuşlardı. Halk tüccar ve oğlunun öldürülmesinden sonra “Baykuş” adlı çocuğun ölüsünü teslim etmeleri için iki hafta süre tanımıştı. Fakat beklenen olmayıp çocuk teslim edilmeyince soğuk bir kış sabahı Kızılderililere saldırı planları yapılmaya başlanmıştı. 

17 Ağustos 1869 tarihinde tüccar Malcolm Clarke “Baykuş” ve arkadaşları tarafından öldürülünce. Baker, Kızılderili kampına 200 adam ile saldırmışlardı. -43 derece soğukta askerler ellerinden geldiğince hızlı hareket etmeye çalışıyorlardı. Kanlı katliam ile 173 silahsız kadın ve yaşlıları öldüren askerler, daha sonra kampa dönen erkekleri ise doksan kilometre uzaklıkta olan Fort Benton’a götürülürken yolda çoğu donarak hayatını kaybetmiştir. 

Aslıda Sand Creek Katliamı ile benzer olarak bu katliam toprak anlaşmazlığı nedeniyle çıkmıştır. 29 Kasım 1864 tarihinde yapılan Sand Greek Katliamı, Albay John Chivington tarafından komuta edilen askerler tarafından gerçekleştirilmiş ve benzer olarak yine Kızılderili kampta bulunan savunmasız kadın, yaşlı ve çocuklar öldürülmüştür. Yapılan saldırıya karşı kamptan hiçbir direniş olmadığı öldürülen insanların çaresizliği resimlerle kanıtlanmıştır. ( Katliam adını askerleri komuta eden Chivington Binbaşısı Eugene Baker’den almaktadır.)

 

Katliam Sonrası Kızılderili Kampının Son Hali

Baker ve adamları kamptaki çoluk çocuk kadın demeden öldürdükten sonra her yere cesetler serilmişti. 173 yerli öldürülürken ve 300’den fazla at ve 100 kadar Kızılderili Baker ve adamları tarafından esir olarak ele geçirilmişti. Bazı kaynaklarda ise ölü sayısı 273 olarak belirtilmektedir. Montana insanları Kızılderili insanların öldürülmesinden memnun olmuşlardı. Çadırlar ateşe verilerek Kızılderililer (Karaayaklar) kurşunlanarak öldürülürken Şef olan Mountain Chief, bulunamayınca günahsız çocuk ve kadınlar ölümden kurtulamamışlardır. 10 Şubat 1870 tarihinde ise askerlerin kahramanlıkları için gazeteye (The Bozeman Pick and Plow) resimleri basılmıştı. Halbuki 1855 tarihinde Washington Bölge Valisi Isaac Stevens, Topal Boğa adı verilen anlaşma ile Montana ve çevresini Kızılderili kabileye vermişti. 1865 tarihinden sonraki yıllarda ise hem beyaz yerleşimcilerin topraklarına yapılan tacizler hem de topraklar üzerinde yeni başlayan altın arayışı anlaşmazlığı giderek tırmandırmıştı. Katliamın başında bulunan Eugene M. Baker, daha sonraki senelerde içtiği içki yüzünden 48 yaşında Karaciğer sirozundan 1885 yılında hayatını kaybetmiştir.

Kaynak

- Yorumunuz -

BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

- Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın lütfen -
Share via
Send this to a friend