valpreda apartmanı

İstanbul’un İlk Apartman Semti -Tarihi İtalyan Apartmanı-

yazan Arif Ağırbaş
Bu yazıyı beğenin

Aufrufe: 817

İstanbul’un İlk Apartman Semti

 

Tarih akışı içerisinde kolay kolay erişilmeyecek bir öneme sahip İstanbul eşsiz yapılarıyla da göz kamaştırıyor. Herkesler tarafından bilinen ve şehrin turistik kimliğini ön plana çıkartan Sultanahmet, Ayasofya, Topkapı, Dolmabahçe gibi yapılar bu güzel şehrin en önemli sembolleri. Fakat şehrin tarihi kimliği bu yapılarla da sınırlı değil, önünden geçerken kafamızı kaldırıp bakmadığımız binaların birçoğunun dahi bir hikayesi var. “İtalyan Apartmanı” olarak da bilinen “Valpreda Apartmanı” da bu yapılardan biri.

Valpreda Apartmanı Anadolu Yakası’nın güzel ilçelerinden Kadıköy’e bağlı Yeldeğirmeni Mahallesinde yer alıyor. Yeldeğirmeni’nin ise İstanbul’un ilk apartman semti olması açısından önemi büyük.

Osmanlı Padişahı I.Abdülhamid, sarayın ve halkın un ihtiyacını karşılamak üzere bölgeye 4 yel değirmeni yaptırdı. Yel değirmenlerinin hiçbirinin izine günümüzde rastlanmasa da semt adını buradan aldı.

Valpreda Apartmanı ise bu mahallenin şirin yapılarından biri olarak uzun yıllardır sükunetli bir şekilde varlığını sürdürüyor.
Levi Kehribarcı’nın yaptırmış olduğu yapının bir diğer ismi ise İtalyan Apartmanı. İsmini İtalyan Apartmanı olarak almasının bir hikayesi de var.

Haydarpaşa Garı’nın yapımında çalışan İtalyan mühendis ve işçiler burada kaldığı için Valpreda, İtalyan Apartmanı olarak da biliniyor.
Muazzam süslemeleri ve yüksek tavanıyla gören herkesi cezbeden bina, kentin en güzel yapılarından biri.

İtalyan Apartmanı’yla ilgili bilgi yalnızca bununla ilgili değil, bir de rivayetten söz ediliyor.

Rivayet edilen bilgiye göre apartmandan Haydarpaşa garına uzanan bir tünel yer alıyor.
Kentsel dönüşümün şehrin büyük bir bölümünü ele geçirmiş olması Valpreda Apartmanı’na henüz sirayet etmemiş olsa da; günümüzde varlığını bakımsız ve restorasyonsuz ne kadar sürdüreceği merak konusu.

 

 

- Yorumunuz -

BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

- Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın lütfen -
Share via
Send this to a friend